جستجو   :  

پنج روش تأمین سرمایه اولیه برای شروع کسب و کار

پنج روش تأمین سرمایه اولیه برای شروع کسب و کار

شروع هر کسب و کاری بدون داشتن سرمایه تقریبا از محالات هست.شاید برخی از کسب و کارها نیاز به سرمایه کمتری داشته باشند، اما شروع کسب و کار بدون هیچگونه سرمایه ای تنها یک وهم و خیال است.

حالا ما برای شروع  کسب و کار،اگر سرمایه ای از خود سراغ داریم که چه بهتر، اما اگر سرمایه ای برای شروع کار نداریم باید چه کار کنیم؟

ما به چندین روش می توانیم سرمایه اولیه برای کسب و کارمان را تأمین نماییم:

1-چشم پوشی از موارد غیرضروری در شروع کسب و کار

در شروع کار و فعالیت مان اگر سرمایه ی ما به اندازه کافی نیست می توانیم از موارد و لوازم غیرضروری اجتناب کرده و فقط به سمت موارد خیلی ضروری متمایل شویم و آنچه را که به صورت صددرصد برای شروع کسب و کارمان لازم است تهیه نماییم.

به طور مثال وقتی ما می خواهیم یک فروشگاه مواد غذایی راه اندازی کنیم نیازی نیست که در همان گام اول مواردی مثل پودرکیک یا به عنوان مثال قارچ در مغازه داشته باشیم اما برای شروع کسب و کارمان داشتن پفک ، بیسکوییت ، پنیر و مربا و  مواردی از این دست در هر سوپرمارکت به صورت صددرصد لازم است و باید حتما آنها را تأمین نماییم.

2-استفاده از قلک ها و حساب های بانکی برای شروع کسب و کار

دراین مواقع می توانیم سری به حساب بانکی مان بزنیم و معمولا همه افراد حتی  خردسالان در بانک حساب دارند و افراد بالای بیست سال هم معمولا چندین حساب بانکی دارند.می توانیم موجودی های این حساب ها را هر چند اندک باشد با یکدیگر جمع کرده و بتوانیم سرمایه ای را با استفاده از آنها جمع و جور نماییم.

بازهم من خیلی از افراد (حتی افراد بزرگسال) رو دیده ام که قلک دارند و می گویند ما با فلسفه ی خاصی در آن پول پس انداز می کنیم.

به طور مثال روزانه هزار تومان یا دوهزار تومان پول در آن قرار داده و یا با شیوه ای نوین موجودی آن را پر می کنیم و یا برای پرکردن آن ، تلفیقی از هر دو روش را به کار می بندیم.

در روش اول همانطور که گفته شد روزانه هزار یا دوهزارتومان در قلک می اندازیم .اما در روش دوم از باقی مانده هزینه های زندگی مان برای پرکردن قلک استفاده می کنیم.

به طور مثال ما برای خرید به مغازه ی سر کوچه میرویم و از او دو تا ماکارونی همراه با سویا و ... تقاضا می کنیم. در این موقع اگر هزینه ی مورد نظر مثلا هشت هزار تومان بشود  و ما یک ده هزارتومانی به فروشنده تحویل بدهیم، در این موقع باقی مانده پول را به درون قلک می اندازیم.این موارد می تواند یک استراتژی جذاب برای پرکردن قلک باشد.

3-قرض گرفتن از دیگران برای شروع کسب و کار

همه با من هم عقیده اید که قرض گرفتن از دیگران یکی از سخت ترین  کارهای ممکن می باشد.شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید با فردی برای پول قرض گرفتن تماس بگیرید اما خیلی این دست و آن دست کرده اید شاید هم چندبار زنگ زده و دوباره قطع کرده اید و مواردی از این دست.

اما قرض گرفتن از دیگران در کنار دشوار بودن آن اصولی دارد که می بایست آن اصول را رعایت نمایید تا نتیجه بگیرید.در ادامه به توضیح این اصول می پردازیم:

--دقت کنید که از چه کسی می خواهید پول قرض بگیرید.

افراد مختلف با خصوصیات فردی ،شخصیتی و اخلاقی گوناگون در اطراف ما هستند ما باید حواسمان باشد که برای شروع کسب و کار می خواهیم از چه فردی درخواست پول کنیم.دقت کنید که پولدار بودن یک فرد به این معنی نیست که وی حتما به شما پول قرض می دهد، یا اینکه فردی دایی یا عموی شما باشد، به این معنی نیست که حتما به شما پول قرض می دهد شما باید شخصیت آن فرد را بشناسید و بدانید که اصلا آیا آن فرد ارزش رو زدن دارد و آیا کار صحیحی است که از وی درخواست وجه کنید و یا اینکه اصلا آن فردمال این حرف ها نیست؟

--دوستان بهتر از خویشاوندان برای پاسخ مثبت به درخواست شما

اگر یک دوست صمیمی دارید که تمکن مالی کافی برای قرض دادن به شما داردو با وی خیلی راحت هستید  می توانید از وی درخواست دریافت وجه کنید که در این مواقع به احتمال زیاد نتیجه بهتری خواهید گرفت.

معمولا دوستان بهتر از آشنایان و اقوام روی ما را می گیرند.

--پیامک بدهید

شاید برای خیلی ها سخت و نفس گیر باشد که به فردی زنگ بزنند واز او درخواست وجه  برای مدتی مشخص نمایند، اما برای اینکار من راهکاری برای شما در نظر گرفته ام و آن هم این است که به فردی که می خواهید از وی پول قرض بگیرید پیامک بدهید تا اینجوری خودتان هم زیاد اذیت نشوید، مگر زمانی که مجبورید زنگ بزنید.

--برای بازپرداخت تاریخ تعیین نمایید.

وقتی از فردی درخواست پول برای قرض گرفتن می کنید شاید یکی از دلایلی که موجب می شود به شما پول قرض ندهند این ذهنیت خواهد بود که فرد پیش خود فکر کند و بگوید حالا معلوم نیست این فرد کی بخواهد این پول را به من پس دهد که در این شرایط شما می توانید با معین کردن یک تاریخ و زمان مشخص فرآیند قرض گرفتن را آسان تر نمایید.

به عنوان مثال از هر روشی که از فرد درخواست وجه می نمایید حتما ذکر کنید که در چه تاریخی وجه را به وی پس می دهید.مثلا من یک هفته .دوهفته.یک ماه ، کمتر یا بیشتر، خلاصه هر زمانی که دوست دارید وجه را به وی پس دهید را مشخص نمایید تا آن فرد نیز بتواند راحت تر  در مورد پول قرض دادن به شما تصمیم بگیرداما هر زمانی که مشخص می نمایید به آن پایبند باشید.

--چک بدهید

به فردی  که تقاضای دریافت وجه می دهیدچک تقدیم نمایید تا با خاطری آسوده به شما پول قرض دهد.

اصلا اول چک را بنویسید و به سراغش بروید و یا به وی زنگ بزنید و بگویید مثلا چک به تاریخ یک هفته آینده به شما می دهم و از شما تقاضا دارم در قبال آن مبلغی به من بدهید تا مشکلم حل شود.

در این مواقع فرد با داشتن چک می داند که می تواند روی قول شما حساب باز نموده و به شما قرض دهد.حتی الامکان چک را در وجه حامل بنویسید تا فرد با خاطری بسیار آسوده تر به شما پول قرض دهد.


--مبلغ  را تقسیم نمایید.

بعضی افراد خیلی ناشیانه قصد پول قرض گرفتن دارند.به طور مثال وقتی  فردی می خواهد مبلغی پول قرض بگیرد می تواند آن را تقسیم بر 4 نماید و از چهار نفر پول قرض گیرد.

به طور مثال شما میخواهید کسب و کاری که به سرمایه ای اندک نیاز دارد را راه اندازی نمایید . در این حالت فرض می گیریم که به مبلغ چهار میلیون تومان نیازمند هستید. شما می توانید این چهار میلیون تومان را از یک یا چند نفر قرض بگیرید.

تصور کنید اگر بخواهید از یک نفر قرض بگیرید احتمال اینکه بخواهد پول به شما قرض دهد خیلی ضعیف می باشد.اما اگر مبلغ مورد نیاز برای شروع کسب و کار ( در این مثال چهار میلیون تومان) را تقسیم بر چهار کرده و از چهار نفر و یا حتی بیشتر ، تقاضای قرض نمایید احتمال اینکه به شما پول قرض دهند بسیار زیادتر می باشد.

 به این دوره آموزشی نیز نگاهی بی اندازید:کسب مهارت و تبدیل مهارت به درامد از طریق اینترنت

4-استفاده از تسهیلات بانکی برای تأمین سرمایه اولیه راه اندازی کسب و کار

پیشنهاد می کنم در بانک های مختلف حساب داشته باشید و با حسابتان کار کنید تا در مواقع مورد نیاز بتوانید برای شروع کسب و کار  ویا هر الزام دیگری که داشتید از بانک پول قرض بگیرید.کار کردن با حساب هم کار خیلی پیچیده ای نیست .به حسابتان پول واریز نمایید، برداشت کنید، کارت به کارت کنید، خرید کنید و مواردی از این دست تا معدل حساب شما افزایش یافته و بانک بتواند به شما تسهیلات (وام بانکی) بدهد، چرا که برای بانک خیلی مهم است به افرادی وام دهد که در بانک حساب فعال داشته باشند.

5-استفاده از تمامی روش های ذکر شده بالا

یکی دیگر از روش هایی که به شما پیشنهاد می شود،استفاده ترکیبی از هر چهار روش ذکر شده می باشد. در اینصورت شما می توانید بخشی از هزیه های شروع کسب و کارتان را از طریق پس انداز شخصی خودتان،بخشی را از طریق قرض گرفتن از دیگران،بخشی را از طریق دریافت تسهیلات از بانک و بخشی را هم به صورت چشم پوشیدن و انصراف از خرید لوازم غیر ضروری در شروع کسب و کارتأمین نمایید.

امیدوارم که با استفاده از همین موارد ساده و البته کاربردی بتوانید کسب و کار خود را شروع کنید.

نویسنده:سید محمد علوی

منبع :ALAVI62.IR

 
دانلود فایل پی دی اف این مقاله

دانلود فایل صوتی این مقاله(به زودی)

دانلود فایل ویدیویی این مقاله (به زودی)

دانلود فایل چاپ شده این مقاله در روزنامه  تخصصی کسب و کار

 

 

 

 

 

از اینکه این مقاله را مطالعه نمودید از شما سپاسگزاریم.لطفا نظر خود را در قسمت نظرات درج نمایید.باتشکر از شما

 

پیشهاد تهیه دوره آموزشی مرتبط با این مطلب

 


 

تاریخ درج  :  1397/8/13  
تعداد بازدید تا کنون :2778

نطرات کاربران

 

می خواستم یک پیشنهاد هم من به مقاله شما اضافه کنم و اون هم اینه که می تونیم قبل از ورود به بازار کار بریم پیش دیگران کار کنیم تا هم کار یاد بگیریم و هم سرمایه کوچکی برای خودمون جمع کرده باشیم

نوشته شده در ۱۳ تیر ۱۳۹۷ توسط عباس حسینی

پاسخ مدیر: می خواستم یک پیشنهاد هم من به مقاله شما اضافه کنم و اون هم اینه که می تونیم قبل از ورود به بازار کار بریم پیش دیگران کار کنیم تا هم کار یاد بگیریم و هم سرمایه کوچکی برای خودمون جمع کرده باشیم\r\n\r\n

می خواستم یک پیشنهاد هم من به مقاله شما اضافه کنم و اون هم اینه که می تونیم قبل از ورود به بازار کار بریم پیش دیگران کار کنیم تا هم کار یاد بگیریم و هم سرمایه کوچکی برای خودمون جمع کرده باشیم

نوشته شده در ۱۴ تیر ۱۳۹۷ توسط عباس حسینی

پاسخ مدیر: سلام بر شما\r\nممنونیم از پیشنهاد شما دوست عزیز\r\nارادتمند شما.سید محمد علوی
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی