جستجو   :  

اصول اساسی یادگیری هر مهارت جدید

 

واقعا می خواهیم یاد بگیریم

 در ابتدای کار باید از خودمان بپرسیم آیا واقعا می خواهید این مهارت را یاد بگیریم یا نه رفتیم جایی یه نفر را دیدیم که یک گیتار دستشه و داره قشنگ مینوازه، اومدی گفتی من هم می خوام یه نوازنده گیتار بشم؟یا عبارتی فقط جوگیر شدی؟

 ولی اگر واقعا قصد دارید مهارتی جدید رو یاد بگیرید درادامه این  مطالب با ما همراه باشید و گر نه وقت گرانبهای خودتون رو تلف نکنید و به سایر امورات زندگی شخصی تون برسید.

 

   چه مقدار زمان

 یکی از مسائل مهم برای یادگیری یک مهارت جدید اینه که ما برای یادگیری مهارت جدید به چه مقدار زمان نیاز داریم؟ باید چقدر وقت بزاریم تا این مهارت جدید رو یاد بگیریم.

البته خیلی مهمه که قراره چه چیزی رو یاد بگیریم و اون مهارتی که می خوایم یاد بگیریم چه دشواری ها و سختی هایی داره؟

پس تا اینجا مشخص شد که بستگی داره ما قراره چه مهارت جدیدی  رو یاد بگیریم، اما به صورت تقریبی شما با صرف سی ساعت زمان به شیوه درست و کاربردی میتونید هر موردی رو یاد بگیرید، البته طبیعی است که باید برای حرفه ای شدن در برخی مهارت های خاص زمان بیشتری صرف شود تا حرفه ای تر شویم.

پس نتیجه می گیریم که در حالت طبیعی با صرف حدود سی ساعت زمان درست و کاربردی میشه هر مهارتی رو تا حد قبال قبولی آموخت.

 

    زمان بندی صحیح

 یکی از دلایلی که باعث میشه ما یک مهارت رو هیچ وقت یاد نگیریم اینه که تاریخ مشخصی رو برای شروع یادگیری اون مهارت مشخص نمی کنیم، مثلا نمیگییم ما می‌خواهیم یادگیری فلان مهارت رو دقیقا از چه تاریخی شروع کنیم.

خیلی ها میگن حالا یه روزی میریم فلان مهارت رو یاد می گیریم اون یک روز هم معمولاً هیچ وقتی از راه نمی رسه و به قول معروف یه روزی یعنی هیچ روزی.

  پس اگر می‌خواهیم یه مهارت جدید رو یاد بگیریم می بایست یک زمان بندی  صحیح برای یادگیری اون داشته باشیم.

 برای یادگیری یک مهارت جدید حتماً باید یک زمان مشخصی رو برای خودمون معین کنیم مثلا به جای اینکه بگیم می‌خواهیم از روز فلان از تاریخ فلان یادگیری مهارت مورد نظر رو شروع کنیم بگیم می خواهیم از یازدهم تیر از پانزدهم مرداد از شانزدهم بهمن و ... یادگیری این مهارت را شروع کنیم.

نکته دیگر در زمانبندی صحیح برای یادگیری مهارت این است که ما مشخص کنیم اگر قرار است در یک ماه مهارتی را یاد بگیریم و روزانه یک ساعت مفید به آن اختصاص دهیم آن یک ساعت چه موقع خواهد بود؟صبح،عصر شب یا زمانی دیگر؟

 

   مشخص کردن نقطه شروع و پایان

 یکی از موارد دیگری که برای یادگیری یک مهارت باید خیلی بهش توجه داشته باشید مشخص کردن نقطه شروع و پایان است  هر چند که یادگیری هیچ نقطه پایانی ندارد اما برای این 30 ساعت اولیه باید حتما نقطه شروع و پایان را مشخص نمود.

به عنوان مثال فردی را در نظر می گیریم که قصد دارد مهارت فعالیت در بورس را یاد بگیرد، این فرد باید مشخص کند که مثلا من می خواهم یادگیری این مهارت را از تاریخ هفدهم خرداد شروع و تا هفدهم تیر به هدفم رسیده باشم و پس از آن این مهارت را تقویت نموده ومرتب آن را به روز نمایم.

  

     انضباط کاری

 داشتن انضباط کاری برای یادگیری یک مهارت فوق العاده فوق العاده مهم می باشد.

 انضباط کاری به این معنی است  که شما به تایمی که برای یادگیری مشخص کرده اید کاملا پایبند و و  درهمان ساعت روی یادگیری این مهارت کار بکنید و بهانه نیاورید و نگویید که امروز کار دارم، امروز فلان اتفاق افتاده، امروز فوتبال داره، امروز حالم خوب نیست، اگر می خواهید به نتیجه برسید این بهانه ها را کاملا کنار بگذارید.

 

  

تمرین درست

 معمولاً یادگیری هر مهارتی به یکسری تمرینات نیاز دارید مثلاً شما وقتی می خواهید یک ساز موسیقی رو یاد بگیرید باید علاوه بر آموزش های تئوری ، به صورت عملی هم گیتار را در دست بگیرید و نواختن را شروع کنید.

برای یادگیری هر مهارتی باید به تمرینات لازم هم پایبند باشید.

باید به این نکته هم توجه داشته باشید که بعضی تمرینات آسان تر و برخی دشوارتر هستند و برای یادگیری هر مهارت باید علاوه بر تمرینات آسان تر، تمرینات دشوارتر را نیز انجام داد و با رها کردن تمرینات دشوار خودمان را گول نزنیم.

پس نتیجه می گیریم که می بایست همه تمرین ها را درست، به موقع و طبق برنامه زمانبندی شده انجام داد.

  

   ابزار مورد نیاز

 برای یادگیری یک مهارت باید ابزار یا ابزارهای  مورد نیاز را نیز تهیه کنید گاهی وقت ها ابزار مورد نیاز تهیه یک یا چند جلد کتاب است ،گاهی وقت ها می بایست علاوه بر کتاب سی دی و دی آموزشی نیز تهیه نمود.علاوه برهمه این موارد گاهی وقت ها به ابزار فیزیکی متناسب تر دیگری نیز نیاز داریم مثلااگر قرار هست نواختن ساز موسیقی جدیدی را بیاموزیم نسبت به تهیه ساز موسیقی مربوطه نیز اقدام نماییم، یا مثلا اگر بخواهیم زبان انگلیسی یاد بگیریم باید فایل ها و منابع آموزشی مورد نیاز را تهیه نماییم.

 

 

  حفظ انگیزه

ما باید در طی دوره آموزشی انگیزه خودمان را حفظ کنیم و با انگیزه به یادگیری خود ادامه دهیم.

 به قول شاعر:

 رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود           رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

 

   عدم یادگیری چند مهارت به صورت همزمان

  بدترین اشتباه برای یادگیری یک مهارت اینه که بخواهیم اون رو همراه با یه مهارت دیگه یاد بگیریم مثلاً بخواهیم همزمان با هم نواختن گیتار و سه تار رو یاد بگیریم  که این کار کاملا اشتباه است ، یا اینکه بخواهیم یادگیری چند نرم افزار تخصصی  رو با هم یاد بگیریم و سایر مثال های مشابه که این کار خیلی خیلی اشتباه است  و حتما ابتدا در یک مهارت حداقل به یک مهارت نسبی برسیم و سپس برای یادگیری مهارت جدید اقدام نماییم چون در این حالت هم می توانیم مهارت قبلی را افزایش دهیم و هم روی یادگیری مهارت جدید کار کنیم.

 

   نتیجه گیری

 

ممنونم از شما بابت مطالعه مقاله

همین که این مقاله را تا پایان مطالعه نموده اید نشان از این دارد که واقعا عزم تان را جزم کرده اید تا حداقل یک مهارت جدید دیگر را به مهارت هایتان اضافه کنید.

یقین دارم که خیلی از افراد همین مقاله را تا پایان مطالعه نخواهند کرد،پس شما حداقل چند قدم از این افراد جلوتر هستید و قدر خودتان را بدانید و یادگیری مهارت جدید را فراموش نکنید.

نقطه شروع و پایان را برای خود معین نموده و همین فردا نه،همین امروز استارت بزنید تا به نتیجه دلخواه برسید و به افراد اثرگذار و ماهر کشور تبدیل شوید.

 

 دانلود فایل پی دی اف  مرتبط با مقاله

 

 

مشاهده محصول آموزشی مرتبط با این مطلب همراه با هدیه 39000 تومانی

 

تاریخ درج  :  1398/3/8  
تعداد بازدید تا کنون :863

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی