جستجو   :  

آماده شدن برای ورود به بازار کسب وکار در دوران دانشجویی

 

آماده شدن برای ورود به بازار کسب وکار در دوران دانشجویی

بدون تعارف یکی از دلایلی که به دانشگاه می رویم این است که درآینده صاحب یک شغل خوب شویم و تمام تمرکزمان این است که درس بخوانیم و واحدها را پاس کنیم و زود فارغ التحصیل بشویم تانهایتا در اداره ، شرکت یا مواردی از این دست استخدام شویم .

نه به این فکر هستیم که مطالعه کنیم و سطح سوادمان را بالا ببریم و نه به این فکر هستیم که در دوران دانشجویی مهارتی را بیاموزیم که تنها متکی به دانشگاه و رشته ی تحصیلی مان نباشیم. این واقعا جای تأسف دارد و دردناک تر از همه هم این است که خیلی وقت ها اصلا به رشته ای که می خوانیم هم علاقه ای نداریم و با این کارمان هم به خودمان ظلم کرده ایم و همه جامعه.

ورود به دانشگاه و فارغ التحصیلی ، هیچ تضمینی برای ورود ما به بازار کار و اشتغال نیست.چه کسی ضمانت کرده که ما تا فارغ التحصیل شدیم مشغول به کار شویم و در فلان اداره یا شرکت مشغول به کار شویم؟(به جز در برخی رشته ها و دانشگاه های خاص که از لحظه ورود تکلیف اشتغال دانشجو مشخص است)

بدبختانه خیلی وقت ها اتفاقا دانشگاه مانع سرکار رفتن ما هم می شود.مثلا پسری 19 ساله را در نظر بگیرید که دیپلم گرفته و می خواهد وارد بازار کار شود به احتمال زیاد این پسر حاضر خواهد شد نگهبان شود، آبدارچی شود، در فضای سبز کارکند،به درختان شرکت آب بدهد و خیلی از کارهای از این دست رو نیز انجام دهد . اما حالا فرض کنید همین فرد وارد دانشگاه شود و مثلا در رشته مدیریت فارغ التحصیل شود،آن وقت دیگر به کارهایی از این دست تن نداده و فقط منتظر است در اداره یا شرکتی استخدام شده، پشت میز بنشیند و مدیریت کند یا به این وآن دستور دهد.

پس ما با این کارمان دیپلمه ای که آماده ی ورود به بازار کار بود را به یک فارغ التحصیل طلبکار تبدیل نموده ایم.

منظور ما این نیست که کار دانشگاه ،یا کار کسی که می رود درس می خواند ایراد دارد و هدفمان هم این نیست که نهاد یا سازمانی را مقصر بدانیم بلکه در این مقال هدف ما این است  که بگوییم چه کار کنیم تا این اتفاقات رخ نداده  و دانشجو در زمان تحصیل نیز به فکر اشتغال خود، بعد ازفرغ التحصیلی بوده و برای این کار اقدامات لازم را انجام دهد و تنها خود را به یک گزینه دلخوش نکند.

دانشجو برای اشتغال خود باید چه کار کند؟

دانشجو با گزینه های زیادی برای اشتغال خود روبروست و می تواند از آنها کمک بگیرد.

در اینجا می خواهیم فهرستی از کارها و اقداماتی که دانشجو می تواند در راستای اشتغال و  ورود به بازار کسب و کار خود انجام دهد را لیست نماییم:

1- توانایی ها و علایق خود را شناخته و در جهت اشتغال خود به کار گیرد.

همه ما علایق و توانایی هایی داریم که باید آنها را پرورش داده و در جهت اشتغال خود به کار گیریم.ما می توانیم این توانایی ها را شناخته و دانش خودمان را کامل نموده و به سمت و سوی اشتغال بکشانیم.

2-از طریق سیستم های همکاری در فروش کسب درآمد را تجربه نماید.

با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید با سیستم های همکاری در فروش آشنا شده و کسب درآمد را تجربه نمایید. (البته به صورت اینترنتی صورت می گیرد.)

3-چند شغل پاره وقت که بارروانی و استرس و ترس از شکست در آنها وجود ندارد را تست و یکی از آنها را برای کسب درآمد انتخاب نماید.

4-دانش کامپیوتر را بیاموزد.

شما حتی اگر دکتری تخصصی در یک رشته خاص نیز داشته باشید، اما از کامپیوتر چیزی ندانید هیچگونه ارزشی ندارد و باید این علم روز را بیاوزید.

امروزه با وجود منابع آموزشی بسیار زیاد (شامل کتاب و نرم افزارهای آموزشی و...) که در دسترس همگان قرار گرفته، یادگیری کامپیوتر کار شاق و سختی نیست و به راحتی می توان این مهم را آموخت.

5-تخصص خود را به محصول آموزشی تبدیل نموده و از طریق وب سایت هایی همچون فرانش ، موبه مو و... آن را برای فروش در اختیار علاقه مندان قرار دهید.

اگر در زمینه ای مهارتی دارید می توانید آن را به یک محصول آموزشی تبدیل نموده و برای فروش در اختیار وب سایت های ذکر شده قرار دهید.البته وب سایت های دیگری نیز وجود دارند ولی ما این دو را به عنوان نمونه ذکر نمودیم.

6- هر چه می توانید مهارت های بیشتری بیاموزید.

7- گواهینامه های ضروری همچون گواهینامه موتورسیکلت ، ماشین و گواهی مهارت های هفت گانه کامپیوتر (ICDL) را حتما داشته باشید.

8-سعی کنید مهارت های روز را بیاموزید تا شانس اشتغال و همچنین افزایش درآمد خود را بیشتر و بیشتر نمایید.

8- در دوران تحصیل خود را برای آزمون های استخدامی  گوناگون آماده نمایید.

9-منظور من از مطالب بالا این نبود که دانشگاه نروید، بلکه دانشگاه قطعا می تواند یکی از شانس های بزرگ موفقیت  و همچنین موفقیت شغلی شما باشد، اما در کنار آن موارد ذکر شده بالا را نیز رعایت نمایید تا از بابت اشتغال و حتی داشتن درآمد بیشتر خیالتان راحت شود.

10-در دوران تحصیل در دانشگاه معدل و نمرات خود را به بالاترین حد ممکن برسانید.

ممکن است بعد از فارغ التحصیلی در آزمون های استخدامی دستگاه های دولتی و همچنین شرکت های دولتی و خصوصی شرکت نمایید. معمولا در این آزمون ها دو شرط سن و معدل خیلی مهم است . سعی کنید هر چه می توانید معدل خود را بالا بکشید تا بتوانید در آزمون های استخدامی دلخواه خود شرکت نموده و به نتیجه دلخواه و مطلوب برسید.

مطمئن باشیداگر موارد ذکر شده در این مقاله را رعایت نمایید و دانشگاه رفتن شما منجر به اشتغال شما نشود ، خودتان می توانید برای خودتان کسب و کار و شغل ایجاد نمایید.

نویسنده: سید محمد علوی

منبع : ALAVI62.IR

 

دانلود PDF  این مقاله

 

دوره های آموزشی مرتبط با این مطلب آموزشی

 

 

تاریخ درج  :  1397/8/13  
تعداد بازدید تا کنون :1606

نطرات کاربران

 

سلام\r\nدستتون درد نکنه خیلی خوب بود.\r\nموفق باشید

نوشته شده در ۲۰ دی ۱۳۹۷ توسط سمیه جهانشاهی

پاسخ مدیر: سلام و عرض ادب\r\nمرسی\r\nخدا رو شکر که مورد توجه شما قرار گرفته است.
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی